باغ هاجاذبه های تاریخیشهر کرمانویژه

باغ فتح آباد کرمان

نوع بنا: تاریخی قدمت: دوره محمد شاه قاجار آدرس: استان کرمان، شهر کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد شماره تماس: تلفن: ۰۹۱۳۶۹۹۴۰۱۰ مدت پیشنهادی بازدید: حدود ۱ تا ۳ ساعت

باغ های ایرانی یکی از جلوه های هنر و ذوق مردمان ایران زمین است که از نعمت های الهی بهترین بهره را برده و کمبودهای طبیعت دیارخود را جبران می کنند.

باغ فتح آباد یکی ازنمونه های منحصر به فرد هنر و معماری ایرانی و یکی از قدیمی ترین باغ های دوران قاجار است، هنگامی که وارد باغ می شوی حوض بزرگ جلوی عمارت، درختان میوه، نسیم خنک فضای باغ شما را مجذوب خود میکنند.

این مکان باشکوه محل حکمرانی یکی از امیران کرمان در عصر قاجار بوده است؛ در دوران آقا محمدشاه قاجار شخصی به نام “فضل علی خان قراباغی ملقب به بیگلربیگی در نزدیکی روستای اختیارآباد، عمارتی باشکوه حدود سال ‌های ۱۲۵۵ بنا کرد. اهالی اختیار آباد این باغ را بیگلربیگی می نامند.

[caption id="attachment_356" align="alignright" width="300"]باغ فتح آباد کرمان باغ فتح آباد کرمان[/caption]

بعد از ورود به این مکان با چهار بلوار باغی به طول ۶ کیلومتر و عرض ۵۰ متر روبرو میشوید، در میانه باغ گل و در اطراف آنها درختان چنار سبز و تنومندی سایه گسترده اند. درختان باغ به وسیله دو نهری که از قنات فتح آباد تغذیه می کردند، سیراب و باقی آب وارد باغ پر طراوات فتح آباد می شده است. عبور آب فتح‌آباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت می ‌بخشیده است. مقابل سر در باغ حوضی نیز به ابعاد ۶۰ در ۵ متر با فواره‌ های زیبا طراحی شده بود.

ورودی بنا را با گچ تزیین کرده و در پشت طاق ها اتاق های سه دری و پنج دری وجود داشته است. عمارت اصلی کتیبه ای گچی مزین به عبارت “بسم الله الرحمن الرحیم” و “نصرمن الله و فتح قریب” به خط نستعلیق دارد که تاریخ ۱۳۱۰هجری قمری بر روی آن دیده می شود و شاید این بنا در این تاریخ مرمت شده باشد.

نمای ورودی و سردر آن از نمونه های اروپایی الگو برداری شده است. روزنه های درب در بالای سردر دیده می شود که در روزگار آبادانی دارای ذره بین های قوسی بوده و شب ها نور را به جلوخان بنا منعکس می کرده است.

عمارتی یک طبقه و چهار فصل نیز در قسمت شرقی باغ قرار دارد و دارای گنبد و ایوان های ستون دار است. آجرکاری ها و گچ بری های آن بسیار ماهرانه و هنرمندانه کار شده است.

این باغ الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بخش های مختلف باغ فتح آباد

وسعت باغ فتح آباد به ۱۳ هکتار و زیربنای ساختمان آن به ۱۵۰۰ متر می رسد. این بنا دارای سبکی اروپایی و ایرانی است و زمین های کشاورزی و باغ های گوناگونی در اطراف آن قرار گرفته است. به گونه ای که وقتی وارد عمارت فتح آباد شدید در گویی در بهشت وارد شدید. یک حوضی بزرگ در ابتدای ورود شما به این باغ در مقابلتان وجود دارد که حدودا ۶۰ متر بوده و انعکاس بنای ساختمان بر روی آب حوض می افتد و می توانید عکس های فوق العاده ای را تهیه نمایید.

[caption id="attachment_357" align="alignright" width="300"]باغ فتح آباد کرمان باغ فتح آباد کرمان[/caption]

۱- ساختمان اصلی باغ فتح آباد

ساختمان اصلی باغ فتح آباد در انتهای شمالی باغ قرار گرفته و دارای دو طبقه ی اصلی است. این ساختمان با طاق نماها در دو طرف عمارت و اتاق های سه دری و پنج دری در میان مجموعه جلوه بی نظیر را به وجود آورده است. مصالح به کار رفت در این ساختمان تمامی از خشت خام و ملات گل بوده و بر روی آن لایه ای از گج پوشانده شده است. فضای داخلی این باغ نیز دارای گچ بری های بسیار زیبایی را دارا هست. اتاق های این این بنای تاریخی نیز به سبک اتاق های سنتی قاجاری تزیین و به شکل زیبایی نورپردازی شده که معروف ترین اتاق آن،‌ اتاق شاه نشین است.

۲- موزه حکام

موزه ی حکام یکی از قسمت های ارزشمند باغ فتح آباد است که در آن مجموعه ای از زندگی نامه ها و تصاویر حاکمان کرمان نگهداری می شود.

۳- اتاق نقاشی

در عمارت اصلی باغ فتح آباد یک اتاق نقاشی وجود دارد که در قدیم محل اقامت حاکم کرمان بوده است. دور تا دور این اتاق نقاشی و دیوارنگارهای بسیار نفیس وجود دارد. علاوه بر نقاشی نزئینات آب طلا هم در آن ها به کار برده شده که برخی از آنها به سرقت برده شده است. البته هنوز تعدادی از این دیوانگاره ها باقی مانده است. فعلا درهای این اتاق تا زمان تکمیل مرمت و نصب شیشه هایی بر روی نقاشی ها بسته است.

۴- عمارت چهارفصل

از عمارت اصلی به اندازه سی متر رو به سوی شرق حرکت کنید؛ عمارت چهارفصل را می بینید که با یک طبقه، گنبد مرکزی و ایوان های ستون دار جلوه خاصی به مجموعه باغ داده است. آجرکاری ها و گچ کاری های این سازه به قدری زیباست که تماشای‌شان هوش از سر بازدیدکنندگان می برد و آنها را به تحسین هنر ایرانی وادار می کند. امروزه این اتاق کاربری VIP دارد و برای انجام مراسم و جشن های مختلف به افراد اجاره داده می شود.

۵- زمین های کشت داروهای گیاهی

کرمان برای داروهای گیاهی خود بسیار معروف است و این نوع داروها یکی از سوغاتی های اصلی این استان به حساب می آید. در زمان بازسازی باغ فتح آباد، مسوولان تلاش کردند تا بخشی از این باغ را به کشت گیاهان دارویی اختصاص دهند تا هم از ظرفیت های زمین های اطراف باغ استفاده کنند و هم درآمدزایی برای مجموعه و پوشش هزینه های خرج شده برای آن داشته باشند. خوب است بدانید که این مجموعه بزرگترین مجموعه کشت گیاهان دارویی در کشور است و تنوع گیاهی آن در جای دیگری وجود ندارد.

دسترسی به باغ فتح آباد کرمان

آدرس: استان کرمان، شهر کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد

به منظور دسترسی به باغ فتح آباد در استان کرمان می توانید از طریق آدرس بالای به آن دسترسی پیدا کنید، توجه داشته باشید که هیچ گونه اتوبوس و تاکسی در این مسیر وجود ندارد بنابراین اگر ماشین شخصی ندارید باید دربست ماشین بگیرید تا به این منطقه برسید.

ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰

هزینه ورودی هر ایرانی : ۳۰۰۰ هزار تومان

هزینه ورودی اتباع خارجی :‌ ۱۲۰۰۰ تومان

  با همکاری الی گشت]]>

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن