گنبدها و اماکن مقدسه

شرح تاریخچه ای از امامزاده محمد کرمان

سیدابوالحسن محمدبن ابراهیم المجاب / از نوادگان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام

معروف به: شاهزاده محمد

ولادت: سال ۲۴۷ هجری قمری / کربلا

شهادت: سال ۳۰۱ ه.ق / کرمان

قدمت بنای زیارتگاه: دوران صفویه

آدرس: محله شاهزاده محمد خیابان ۱۷ شهریور، چهار راه بهار

زمان پیشنهادی برای بازدید و زیارت: ۲ ساعت

اماکن دیدنی و تاریخی مجاور: پارک سنگی(انقلاب) – قلعه اردشیر

سیدابوالحسن محمدبن ابراهیم المجاب بن محمد العابدبن امام موسی کاظم علیه السلام ملقب به شاهزاده محمد از نوادگان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و از سادات بلند مرتبه و گرامی مدفون در شهر کرمان می باشند. جد سادات موسوی کرمان، خوزستان، شیراز، کوفه و کربلا به ایشان می رسد.

این حضرت در سال ۲۴۷ هجری قمری در کربلا چشم به جهان گشود. سال ۲۴۷ ه.ق به سیرجان عزیمت نمود و در سال ۲۴۹ ه.ق علما و اهالی شهر کرمان ایشان را به این شهر دعوت نمودند. شاهزاده محمد بالغ بر ۵۰ سال از زندگانی خود را به اشاعه دین و پرورش شاگردانی مجاهد و سلحشور پرداختند و سرانجام در سال ۳۰۱ ه.ق همچون دیگر بزرگان به دست حاکم زمانه به شهادت رسیدند.

ایشان در ۶ کیلومتری شهر قدیم کرمان و غرب کوه معروف قلعه اردشیر آرمیده اند. هم اکنون بارگاه شکوهمند امامزاده محمد در محله شاهزاده محمد خیابان ۱۷ شهریور، چهار راه بهار واقع شده و اهالی کرمان حرمت و احترام خاصی برای آن قائل هستند. قدمت بنای آستان مقدس امامزاده محمد(ع) به عصر صفویه می رسد و به شکل مستطیل با مساحتی حدود ۵۵۰ مترمربع بنا شده است.

این زیارتگاه سه ایوان، گنبد، رواق، صحن و ضریح دارد. در ایوان شرقی آرامگاه درب اصلی که با آئینه کاری های زیبا آراسته شده، واقع شده است. هنگام گذر از ایوان به اتاقی برمی خوریم که مرقد امامزاده درآنجا به چشم می خورد. این اتاق چهار صفه بلند به ارتفاع ۸متر دارد و در محل تلاقی دیوار زیارتگاه و ساقه گنبد، چهار پنجره برای نورگیری فضا جاسازی شده است.

گنبد از داخل دارای ۵متر قطر و ارتفاع ساقه آن به ۲متر می رسد و از خارج به صورت شلجمی بلند با ارتفاع بالغ بر ۱۳ متر است به گونه ای که ابهت، شکوه و جلال آن چشم هر بیننده ای را خیره می کند. گرداگرد ساقه با کاشی های قهوه ای رنگی پوشانده شده که صلوات کبیره بر روی آن ها متصور شده است. تمام گنبد هم توسط کاشی های فیروزه ای و معرق کاری شده تزئین شده که در نهایت جلوه زیبا و نیکویی به بقعه بخشیده اند.

مرقد امامزاده دقیقا وسط اتاق و زیر گنبد واقع شده و دری در شمال مرقد تعبیه شده که به شبستان بزرگ و وسیع حرم راه دارد هنگام ورود به آن یک ایوان، دو اتاق و یک سالن بزرگ مشاهده می کنید. در جنوب بقعه جهت حفظ قرینگی دقیقا همین فضا وجود دارد اما سر در باشکوه آن با کاشی های لاجوردی که با گل و بوته و آیات قرآنی نگارین شده اند شکوه و جلال ویژه ای دارد. محوطه این آرامگاه با مساحت ۵ هزار متر مربع همراه با درختان سر به فلک کشیده کاج و سرو و گل کاری و چمن کاری های زیبا طراوت خاصی را به خود گرفته است.

امامزاده محمد کرمان، جد یک سوم سادات موسوی ایران و عراق/ارادت علما و بزرگان به ساحت نورانی فرزند ابراهیم مجاب

بنابر اذعان حسین صفابخش، مدیر هیئت امنای امامزاده محمد علیه السلام کرمان؛ ۳۷ تا ۳۸ نفر از فرزندان و فرزند زاده های ایشان در شهرهای مختلف کرمان مدفون هستند؛ امامزاده سلطان سیداحمد ساردوئیه جیرفت و شاهزاده ابراهیم داهوئیه زرند را از جمله آنان دانست و تصریح کرد: بسیاری از بزرگان از جمله شیخ علی آقای بهجت(فرزند آیت الله بهجت) سالی چند بار به زیارت این امامزاده در کرمان می آیند و بزرگان دیگری نیز چون آیت الله نوری همدانی، حجت الاسلام انصاریان و شاکری نیز به این بقعه مشرف شدند.

اقدامات فرهنگی انجام شده در حرم امامزاده

صفابخش خاطرنشان کرد: کارهای زیادی در زمینه فرهنگی در این امامزاده انجام شده از جمله اینکه یک باب مغازه روبروی امامزاده وقف شده و یک باشگاه فرهنگی- ورزشی نیز راه اندازی کردیم که پس از حرم مطهر امام رضاعلیه السلام تنها بقعه کشور است که باشگاه رسمی دارد و تاکنون دو نوبت هم به مسابقات کشوری اعزام داشتیم.

معنی لغوی کلمه مجاب:

معنی لغوی مجاب کسی که دربیداری ازطرف ائمه معصوم امام حسین (ع) و حضرت علی (ع) مفتخر به جواب سلام بوده است زیرا در زمانی که محل قبر امام حسین (ع) توسط حاکمان جور، توکل عباسی را شخم زده بودند مبتنی به روایتی ،اجازه ساخت بارگاه ازسوی وی صادر گردید هیچکسی از مکان دقیق قبر امام معصوم اطلاعی نداشت و نمی دانستند که چگونه مکان کنونی را پیدا نمایند که حد و حدود را داشته، لذا پدر بزرگوار ایشان که جواب دریافت می کردند اقدام به سلام به پیشگاه امام عزیز نمودند که جواب را از مکان کنونی حرم و مزجع شریف امام حسین (ع)دریافت نمودند. ضمنا قبر ابراهیم مجاب در زاویه شمال غربی حرم امام حسین (ع) قراردارد(معروف به رواق ابراهیم مجاب).

کرمان با وجود امامزاده محمد؛ قطب چهارم زیارتی کشور شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی رجایی، جانشین آیت الله العظمی مرعشی نجفی
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی رجایی، جانشین آیت الله العظمی مرعشی نجفی

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی رجایی، جانشین آیت الله العظمی مرعشی نجفی(اعلی الله مقامه) در علم انساب سادات در نخستین همایش بزرگداشت امامزاده محمد کرمان در سخنانی تصریح کرد: یکی اینکه روزی آقایی ۶۰ ساله و متوسط الحال خدمت ایشان آمد و صحبت کرد که اهل کرمان هستم؛ آقا فرمودند شما یک امامزاده ای در کرمان دارید که ثلث سادات موسوی ها از نسل این امامزاده می باشند و آن امازاده محمد است.

یک سوم سادات موسوی ها از نسل امامزاده محمد کرمان

وی گفت: بعد که من تحقیقاتی کردم (حدود ۶۰ اثر در انساب از من چاپ شده )دیدم یک سوم سادات موسوی ها از نسل این بزرگوار هستند و(متأسفانه)این امامزاده اینطور مجهول الحال است.

این نسب شناس سادات با اشاره به چاپ ۲۰ اثر در این رشته توسط وی گفت: آیت الله مرعشی نجفی کتابی خطی به من دادند که بر اساس آن تحقیق کنم و آن کتاب “فخری فی أنساب الطالبیین، اثر سید عزیزالدین قاضی مروزی ازوارقانی”مربوط به قرن هفتم بود.

وی با بیان اینکه قاضی مروزی، تاریخ نگار درجه یک در زمان خودش بوده و کتاب های فراوانی در علم انساب نوشته که یکی از آثار آن در قالب ۶۰ جلد بدست می آید؛ گفت: این اولین کتابی بود که آقای مرعشی سفارش چاپ آن را دادند و خود بر آن تقریظی نوشتند.

حجت الاسلام رجایی با بیان اینکه در صفحه ۱۶ این کتاب وقتی به نسل موسی بن جعفر علیه السلام می رسیم، یکی از فرزندان ایشان به نام “محمد عابد” را ذکر می کند؛ افزود: به قدری این شخص متقی و زاهد بود که معروف به محمدعابد شد و در شیراز است و فرزند ایشان ابراهیم مجاب(مدفون در حرم امام حسین علیه السلام) است که همه نسابین آن را ذکر کردند.

وی لقب مجاب را از آن جهت دانست که ابراهیم پدر امامزاده محمد، وقتی وارد حرم امام حسین علیه السلام شد و در مقابل قبر مبارک آقا قرار گرفت و سلام کرد از قبر جوابی آمد “و علیک السلام یا ولدی”که از آنجا معروف به ابراهمی مجاب شد.

رییس پژوهشکده انساب سادات افزود: برای این امامزاده بزرگوار در تمام کتب انساب سه یا چهار فرزند ذکر کردند که قاضی مروزی، آنان را ” محمد، علی، موسی و احمد” ذکر می کند و جاهای آنان را نیز ذکر می کند که همه در کربلا بودند و بعد از جریان متوکل مجبور به هجرت شدند و این چهار برادر به جنوب عراق و بعد از آن به ارجان(بهبمبان) و سپس به طرف کرمان آمدند.

لقب”شاهزاده”نشانه عظمت اجتماعی امامزاده محمد علیه السلام

وی با بیان اینکه سه برادر در سیرجان و امامزاده محمد در کرمان مدفون است؛ تأکید کرد: این متن صریح “الفخری”و مورد تأئید آیت الله مرعشی نجفی است و در منابع دیگر داریم و در همه منابع نسب های قدیمی، یکی از القاب ایشان ” الکرمانی”است یعنی کسی که در کرمان می زیسته و زندگی می کرده و در کرمان از دنیا رفته است.

نسب شناس سادات با اشاره به اینکه عده ای در معروف بودن امامزاده به “شاهزاده محمد” شبهه می کنند؛ گفت: علت شاهزاده بودن نشانه عظمت امامزاده است و من در مورد خیلی از امامزدگان کار کردم اما بعضی از امامزادگان که عظمت اجتماعی داشتند معروف به شاهزاده بودند مثل شاه عبدالعظیم و شاه عبدالله بندر دیلم؛ و این نشان می دهد که امامزاده محمد در منطقه کرمان شخصیت عادی نبوده و شخصیت اجتماعی و باعظمتی بوده که در طول تاریخ به عنوان شاهزاده گفتند.

کرمان بعد از قم، ری و شیراز قطب فرهنگی و زیارتی کشور

وی، شهرت قطعیه به سیادت را برای احراز سیادت کافی دانست و با بیان اینکه امامزاده ای که قدمت تاریخی دارد باز هم برای احراز امامزداگی او این مسئله کفایت می کند؛ گفت: کتاب های زیادی داریم که این امامزاده را به عنوان امامزاده کرمان معرفی می کند و امیدوارم بعد از حضرت معصومه سلام الله علیها و شاه عبدالعظیم و شاهچراغ، امامزاده ای که یک رونق بزرگی داشته باشد امامزاده محمد کرمان باشد و این امامزاده قطب فرهنگی و زیارتگاه معنوی تمام شیفتگان و علاقمندان عصمت و طهارت شود زیرا امامزاده ای با این شهرت و سلسله نسب در ایران نداریم.

حجت الاسلام رجایی در خطاب به دست اندرکاران تأکید کرد: این سعی را بکنید و در جهت توسعه امامزاده به این مساحت قانع نشوید و با عنایت بیشتر و توسعه آن در شأن و شئون این امامزاده تلاش کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن