جاذبه های طبیعیشهرستان شهربابکغارها

غار ایوب شهربابک

طول دهانه: ۶۰ متر / در برخی منابع ۵۰ متر

ارتفاع دهانه: ۸۰ متر / در برخی منابع ۴۰ متر

ویژگی ها: بزرگ‌ترین غار آذرین کشور

ارتفاع کوه: ۳۳۰۹ متر

موقعیت عار از سطح زمبن: در ارتفاع ۲۸۷۶ متری

آدرس: کرمان، شهرستان شهربابک، ۷ کیلومتری شهر دهج

غارها یکی از جاذبه‌های کره زمین هستند که در گذشته‌های بسیار دور مامن امنی برای نسل بشر بوده‌اند، اما با این وجود ناشناخته‌های زیادی را با خود به همراه دارند. غار ایوب یکی از بزرگ‌ترین غارهای ایران است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

معرفی غار ایوب

غار ایوب در استان کرمان و روی کوه ایوب واقع شده است. این غار در استان کرمان، جنوب شرقی شهر دهج یکی از توابع شهرستان بابک قرار دارد و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این ناحیه محسوب می‌شود.

همانطور که گفتیم، ویژگی مهم غار ایوب دهانه بسیار بزرگ آن است که طولی ۶۰ متری و ارتفاعی ۸۰ متری دارد. این غار همچنین بزرگ‌ترین غار آذرین کشور به شمار می‌رود؛ بنابراین منشا این غار گدازه‌های آتشفشانی است.

آب موجود در زیر گدازه‌های داسیتی بعد از به هم پیوستن و انفجار باعث تشکیل این غار شده است. در طول سالیان و بعد از تشکیل بدنه اصلی غار، اثر عوامل طبیعی مانند رطوبت و هوای سرد درون غار باعث انقباض و انبساط شدید در دیواره‌ی آن و جدا شدن تکه سنگ‌های بزرگ شده که همین عامل بر وسعت غار اضافه کرده است.

اثر باد نیز باعث فرسایش و کوبیده شدن دانه‌های ماسه با سرعت زیاد بر سنگ داسیت شده و در نتیجه حالت لانه زنبوری به فضای درونی غار داده است. طبق بررسی‌های انجام شده باستان‌شناسی این غار در گذشته محل سکونت بوده به طوری که می‌توان آثاری به جا مانده از دوره اشکانی را در این مکان مشاهده کرد.

غار ایوب شهربابک
غار ایوب شهربابک

خود کوه ایوب که غار درون آن قرار دارد، با ارتفاع ۳۲۰۰ متر بخشی از رشته‌کوه‌های مرکزی ایران محسوب می‌شود. در بخشی از دیواره شرقی جریان باریک آب از سقف جاری است. این آب به حوضچه‌ی کوچکی می‌ریزد که پای دیواره قرار دارد.

آب این حوضچه بسیار خنک بوده و قابلیت شرب نیز دارد. همچنین بالاتر از این حوضچه مکانی صاف قرار دارد که می‌توان چاله‌ی کوچک هاونگی شکلی را در آن مشاهده کرد. این چاله‌ به حوض آرزو یا جوقن شهرت دارد. اعتقاد مردم محلی بر این است که اگر آرزویی داشته باشی و در کنار این چاله نیت کرده و سپس قطعه سنگی را درون آن انداخته و آن قطعه سنگ بعد از برخورد به این چاله به سمت بیرون پرتاب شود، آرزویت برآورده خواهد شد.

به سمت غربی دیواره غار که نگاه بیندازید، می‌توانید در دل صخره‌ای سوراخی دایره مانند با قطر کم را ببینید که به کت حلال حروم مشهور است. مردم کرمان بر اين باور هستند كه اگر شخصی حلال‌زاده باشد،قادر است از اين سوراخ عبور كند و در غیر این صورت نمی‌تواند.

در صحن مرکزی غار جایگاه‌هایی برای نشستن وجود دارد که منزلگاه نام دارند و برای رفع خستگی استفاده می‌شوند. حدود ۱۵۰ بالاتر از این منزلگاه‌ها، جایگاه‌های بچه مهتابی قرار دارد. در این محل نقطه‌ای گود شده وجود دارد که رد پای انسانی با فیزیک بدنی قوی در آن به چشم می‌خورد که مردم محلی آن را منتسب به حضرت ایوب می‌دانند.

همین مورد باعث شده است تا این غار جایگاهی مقدس و زیارتی در میان مردم به شمار برود.

دسترسی

برای دیدن غار می‌توانید از طریق جاده اصلی تهران – بندرعباس و از دوراهی جوزم استفاده کنید. بعد از طی حدود ۳۵ کیلومتر به این منطقه خواهید رسید. دهج بین کرمان و یزد قرار دارد. از سمت یزد تا غار حدود ۲۵۴ کیلومتر را باید طی کنید. اما اگر قصد دارید از سمت کرمان سفر کنید، باید حدود ۲۳۹ کیلومتر را طی کنید که چندان هم تفاوتی ندارد.

غار ایوب شهربابک
غار ایوب شهربابک

نکته‌ای که باید بدانید این است که در پایین کوه صخره‌ای به نام بارانداز وجود دارد. از آنجایی که وسایل نقلیه تنها تا نزدیکی این صخره امکان تردد دارند، بنابراین شما باید از اینجا پیاده شوید و حدود ۱ ساعت پیاده‌روی کنید تا به غار برسید که علت این نام‌گذاری هم از همین مورد نشات می‌گیرد.

اگر نمی‌توانید این مسافت را طی کنید، می‌توانید در کنار همین صخره اتراق کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن