جاذبه های تاریخیشهر کرمانموزه هاویژه

موزه مطبوعات کرمان؛ تنها موزه مطبوعات کشور

نوع اثر: موزه قدمت: سال ۱۳۸۳ آدرس: کرمان – خیابان شریعتی – بعد از سه راه تجلی سمت راست بهای بلیط:مدت پیشنهادی بازدید: حدود ۱ ساعت جاذبه های همجوار: گنبد سبز – حمام ته باغ لَلِه – میدان گنجعلیخان – بازار مِسگرها – بازار وکیل – مدرسه ابراهیم خان – مسجد جامع کرمان – مشتاق علیشاه

موزه مطبوعات استان کرمان واقع در در خیابان شریعتی و نرسیده به سه راه چمران، تنها موزه مطبوعات کشور با تاریخ یک قرن روزنامه نگاری است که با مطالعه و بررسی آن سیر تکاملی روزنامه نگاری در کرمان را می توان دریافت.

طرح و نقشه احداث این موزه در سال ۱۳۸۳ توسط محمدعلی فردوس که ایشان مسئول هفته نامه فردوس کویر و رئیس وقت خانه مطبوعات کرمان بودند به سازمان میراث فرهنگی داده شد. سرانجام پس از گذشت ۶ماه با حمایت میراث فرهنگی و گردآوری اسناد، مدارک و لوازم روزنامه نگاری قدیم کرمان، این موزه در مرداد ۱۳۸۴، مصادف با روز خبرنگار افتتاح شد.

همچنین در ساختمان موزه، سید علوی و ناظم الاسلام کرمانی، دو تن از چهره های گرانقدر کرمان به خاک سپرده شدند. سید علوی از شخصیت های ارجمند و مورد احترام مردم بود و ناظم الاسلام کرمانی نویسنده، روزنامه نگار و مشروطه خواه پرآوازه ایران است.

[caption id="attachment_429" align="aligncenter" width="695"]موزه مطبوعات کرمان موزه مطبوعات کرمان[/caption]

سید علوی از عارفان زمان قاجار بود که در همین بنا مباحث دینی را تدریس کرد و خطبه های گرانبهایی برای مردم برپا نمود به گونه ای که اهالی احترام ویژه برای ایشان قائل بودند. هنگام حمله آقا محمدخان قاجار به کرمان و به بارآوردن حملات دردناک، زمانی که به این منطقه رسید، سید علوی درحالی که قرآن و شمشیر دردست داشت در مقابل محمدخان ایستاد و گفت: یا به این قرآن مردم را ببخش یا به این شمشیر بکش.

آقا محمد خان در جواب پاسخ داد: آن زمان که پشت دروازه های شهر مانده بودم نیامدی واسطه مردم و من شوی، تا به این حمله اقدام نکنم! در نهایت دستور قتل سید علوی را به دلیل عدم درک عمل خداپسندانه ی وی، صادر کرد. سپس هنگامی که متوجه می شود سید محترم مردم را کشته است فرمان داد مراسم بزرگداشت او را با احترام و تکریم برگزار کنند و در همین مکتب دفن کردند.

ناظم السلام کرمانی از شخصیت های برجسته دوران مشروطه است که در سال ۱۲۸۰ هجری قمری متولد شد. وی مدیریت روزنامه نوروز و کوکب دری را بر عهده داشت و در کتاب علایم الظهور خود آورده است که: وقتی از دنیا رفتم مرا در پائین قبر سید علوی دفن کنید و به احترام او هیچ نشانی از محل دفن من به جا نگذارید.

علیرغم آن خانه مطبوعات کرمان به پاس زحمات این شخصیت ارجمند و بزرگوار در راستای توسعه روزنامه نگاری هنگام افتتاح موزه از مقبره این روزنامه نگار بزرگ نیز پرده برداری به عمل آورد.

[caption id="attachment_428" align="aligncenter" width="487"]موزه مطبوعات کرمان موزه مطبوعات کرمان[/caption]

از جمله آثاری که در موزه نگهداری می شود می توان به دوربین های عکاسی، عکسهای قلمدان ها، عصای بعضی از روزنامه نگاران، دستگاه چاپ سنگی ۹۰ ساله، ادوات چاپ، یک عدد قرآن خطی ۲۰۰ ساله، آرشیو روزنامه هایی که در یکصدسال اخیر منتشر می شده اند، اشاره کرد که همه این ها روند صدساله روزنامه نگاری در کرمان را که با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است را نشان می دهد.

یکی از منحصر به فرد ترین آثار به نمایش درآمده در موزه مطبوعات، اولین نسخه منتشر شده روزنامه اعتماد در ایران است که در معرض دید عموم قرار دارد.

]]>

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن