جاذبه های تاریخیشهر کرمانکاروانسراها

کاروانسرای وکیل (کرمان)

کاربری بنا: کاروانسرا

بانی اثر: به فرمان محمد اسماعیل خان وکیل الملک والی کرمان شروع شد و در زمان پسرش مرتضی قلی خان در سال ۱۲۸۷ ه.ق به اتمام رسید.

دوره تاریخی بنا: قاجار

جاذبه های دیدنی همجوار: بازار تاریخی کرمان – مجموعه گنجعلیخان –

کاروانسرای وکیل از مجموعه کاروانسراهای درون شهری کرمان به شمار می‌رود که در حاشیه خیابان شریعتی این شهر قرار دارد. این کاروانسرا در نزدیکی بازار وکیل کرمان واقع شده و جزء کاروانسراهای بزرگ کشور و البته جهان محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در تور کرمان حتما از کاروانسرای وکیل دیدن کنید.

قدمت کاروانسرای وکیل کرمان به ۱۷۰ سال پیش بر می‌گردد. ساخت این کاروانسرا در سال ۱۲۷۷ به فرمان محمد اسماعیل خان وکیل الملک والی آغاز شد و در سال ۱۲۸۷ به دست فرزند ایشان مرتضی قلی خان وکیل الملک تکمیل گردید.

ساختار کاروانسرای وکیل

کاروانسرای وکیل از دو طبقه تشکیل شده و ۱۲۰ غرفه را در خود جای داده است. تعداد حجره‌های این کاروانسرا در طبقه اول به ۸۱ باب و در طبقه دوم به ۳۱ باب می‌رسد. کاروانسرای وکیل دو درب ورودی به بازار وکیل دارد. سر در ورودی کاروانسرای وکیل که به داخل بازار باز می‌شود، با گچ‌بری و کاشی‌کاری‌های زیبایی تزیین شده است.

از جمله مشخصه های ارزشمند کاروانسرای وکیل یکی بادگیری است که در نوع خود از اعتبار و زیبایی خاصی برخوردار است و دیگری برج ساعت این اثر تاریخی است که چگونگی ورود آن به ایران و به کار انداختن آن حدیث مفصلی دارد.

سر در ورودی دوم کاروانسرا که در قسمت بیرونی بازار وکیل قرار دارد را نیز با کاشی مزین کرده‌اند. در سفر به کرمان با گشت‌و گذاری که در کاروانسرا و بازار وکیل دارید، می‌توانید از مجموعه گنجعلی خان که در نزدیکی این کاروانسرا قرار دارد و قدمت آن به ۴۳۵ می‌رسد دیدن کنید و اوقات خوشی را در بازدید از این کاروانسرا برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

بعد از بازدیدِ کاروانسرای وکیل، به رستوران‌های سنتی و چایخانه‌های بازار وکیل بروید، چرا که در این مکان همه چیز برای لذت بردن مهیا شده تا حسابی شما را سر ذوق بیاورد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن