جاذبه های تاریخیشهر کرمانویژه

تخت درگاه قلی بیگ / کرمان

نوع اثر: تاریخی قدمت: اواخر دوره صفویه آدرس: کرمان – بزرگراه قائم – مقابل خیابان آبشار مدت پیشنهادی بازدید: کمتر از ۱ ساعت بهای بلیط بازدید: رایگان

تخت درگاه قلی بیگ از جمله بناهای منحصر به فرد تاریخی است که از گزند حمله اقوام مختلف به کرمان و حوادث طبیعی مانند زمین لرزه دور مانده است و هم اکنون به مانند نگینی در ارتفاعات شرق کرمان می درخشد.

[caption id="attachment_388" align="aligncenter" width="991"]نقشه موقعیت تخت درگاه قلی بیگ نقشه موقعیت تخت درگاه قلی بیگ[/caption]

مجاورت باغی تاریخی در کنار این بنا که یکی از باغ های زیبای کرمان محسوب می شود این منطقه را دارای غنای تاریخی قابل توجهی کرده و وجودش نشانه اهمیت گردشگری این بخش از شهر است.

مجاورت تخت درگاه قلی بیگ با گنبد جبلیه ، قلعه های تاریخی دختر و اردشیر و قرار گرفتن در کنار بزرگترین جنگل دست کاشت ایران که حدود نیم میلیون اصله درخت را در خود جای داده ، شرق کرمان را دارای محور غنی تاریخی و گردشگری کرده است.

در گذشته در کنار تخت درگاه قلی بیگ دریاچه ای بزرگ وجود داشته است که این منطقه را به یکی از زیباترین مناظر استان تبدیل کرده بود اما هم اکنون این دریاچه خشکیده است و اقدام قابل توجهی در راستای احیای مجدد آن صورت نگرفته است.

این مکان در واقع مقبره رئیس ایل افشار و از امرای کرمان به نام قلی بیگ در دوره صفویه است.

[caption id="attachment_384" align="aligncenter" width="1024"]تخت درگاه قلی بیگ تخت درگاه قلی بیگ[/caption]

زیبایی منحصر به فرداین بنا در دامنه کوه و در تنگه ای که شاهراه عبور و مرور کاروان ها محسوب می شده است بر عظمت بنا افزوده است.

قلی بیگ فردی پر نفوذ در کرمان بوده که اقدام به احداث این بنا می کند و آب منطقه سرآسیاب فرسنگی که از پر آب ترین مناطق کرمان در گذشته بوده است را به این قسمت از شهر منتقل می کند.

این اقدام به احداث کانالی در دل کوه میسر شده بود که با فنون آن دوران انجام شده و درنهایت دریاچه ای بزرگ در کنار این ساختمان ایجاد می شود که هنوز هم آثار آن وجود دارد.

آثار این دریاچه هنوز هم به خوبی قابل مشاهده است و با توجه به گودی این منطقه و شرایط خاص طبیعی و واقع شدن در تنگه ای بین دو کوه بزرگ زیبایی های این قسمت از کرمان دو چندان می کرد.

این بنا در گذشته مکان مناسبی برای جلوگیری از هجوم اقوام بیگانه و مکانی برای نگهبانی و حفاظت از شهر برای مقابله با اقوام شرقی بود.

درگاه قلی بیگ در دوره های بعدی تاریخی در کرمان مرمت شده است و هم اکنون نیز از مکان های مورد توجه تاریخی و مرمت شده شهر کرمان به شمار می رود.

با توجه به اینکه این منطقه از شهر به خوبی توان رونق گردشگری شهر کرمان را دارد می توان شرق شهر کرمان به مرکز جذب توریسم تبدیل شود.

یکی از این بناها تخت درگاه قلی بیگ و گند جبلیه است که در فاصله نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند از بناهایی هستند که بسیار مورد توجه مردم و گردشگران قرار می گیرند.

[caption id="attachment_386" align="aligncenter" width="1024"]تخت درگاه قلی بیگ تخت درگاه قلی بیگ[/caption]

توسعه صنعت گردشگری می تواند موجب رونق و توسعه بیش تر شهر کرمان شود و وجود بناهای تاریخی مانند قلعه دختر و قلعه اردشیر، تخت درگاه قلی بیگ، گنبد جبلیه در این قسمت از شهر پتانسیلی قابل توجه در این زمینه محسوب می شود.

]]>

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن