جاذبه های طبیعیشهر کرمانویژهپارک ها

پارک جنگلی پردیسان قائم کرمان

نوع اثر: طبیعی – توریستی قدمت: بیش از ۶۰ سال آدرس: کرمان – انتهای خیابان شهدا – پارک جنگلی پردیسان قائم مدت پیشنهادی بازدید: حدودا ۳ ساعت الی ۱ روز دیدنی های مجاور: تخت درگاه قلی بیگگنبد جبلیه – مسجد صاحب الزمان – قلعه دختر – پارک پدر

شهر کرمان در حاشیه شرقی خود، بستر بزرگترین جنگل دست‌کاشت ایران است؛ جنگلی با ۲۳۰ هکتار مساحت که سایه یک‌دستش آسایشگاه مردم دود‌ و ‌دم زده‌ی شهر شده است.

جنگل قائم با درختان بیشمار خود، شش دهه است که بی‌وقفه، این شهر را ، سرپا نگه داشته است. این جنگل، از مساحت ۳۰۰ هکتاری خود،۷۰ هکتار را در طول سالیان سال از دست داده اما هنوز هم از اصلی‌ترین بخش فضای سبز شهر کرمان است.

[caption id="attachment_372" align="alignright" width="300"]پارک پردیسان قائم کرمان پارک پردیسان قائم کرمان[/caption]

این جنگل در سال‌های اخیر به ویژه، از سوی مردم شهر کرمان مورد توجه فراوان قرار گرفته است. بیش از شش دهه قبل که دکتر “مظفر بقایی” ابتکار ایجاد جنگل عظیمی را در زمین‌های سنگلاخی شرق شهر کرمان را با ایجاد کمیته جنگل و با حضور ده‌ها تن از فرهیختگان آن دوره اجرایی کرد، در خوش‌بینانه‌ترین حالت هم شاید تاثیرگذاری این اقدام را در شهر کرمان تصور نمی‌کرد؛ این جنگل، به عنوان بزرگترین جنگل دست‌کاشت ایران، خود بار بخش زیادی از تاریخ کرمان را بر دوش می‌کشد؛ هم محل وداع با عزیزان و هم بخش اصلی فضای سبز شهر کرمان که قسمت اعظم ریه‌های شهر را نیز در بر می‌گیرد و حالا رفته رفته روی توسعه‌یافتگی را نیز تجربه می‌کند و می‌رود تا عاملی باشد برای توسعه گردش و گردشگری.

زیارتگاه معروف به “سید حسین” که یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های کرمان است به نحو خیره کننده ای بین کوه و جنگل دست کاشت قائم قرار گرفته است و کرمانی ها مراسم و مناسبتهای مختلفی را در این مکان برگزار می کنند.

همچنین در حاشیه کوه و جنگل قائم و در جوار مزار شهدا که مأمن ابدی شهدای شاخصی چون شهید مغفوری، مهدیه مسجد صاحب الزمان قرار گرفته که با جذابیت معنوی بسیار بالای خود، هر هفته جمعه ها ساعت ۶ صبح با دعای ندبه میزبان منتظران ظهور امام زمان(عج) است.

همچنین از دیگر امکانات این جنگل می توان به ایجاد یک واحد آتش نشانی در مرکز جنگل قائم اشاره کرد که احتمال بروز هرگونه خسارت در اثر آتش سوزی را از بین ببرد.

[caption id="attachment_374" align="alignright" width="300"]پارک پردیسان قائم کرمان پارک پردیسان قائم کرمان[/caption]

افزایش مساحت این جنگل در بخش غربی بزرگراه و نیز دامنه‌ها و دره‌های این محدوده، محدود کردن سطح ساخت و سازها تا حد مناسب و نیز بومی‌سازی و متناسب‌سازی ساختمان‌ها و تاسیسات در دست اجرا، تقویت مدیریت جنگل و ایجاد بخش‌های نگهداری و حفاظتی چون محیط‌بانی و جنگل‌بانی که در چارچوب برنامه‌های فنی و کارشناسی انجام وظیفه کنند و نیز تبدیل این فضا به کارگاهی جهت ارتقای فرهنگ شهروندی از منظر زیست‌محیطی با اجرای طرح‌های آموزشی و نیز افزایش امکاناتی که شهروندان را به سمت یادگیری و عادت کردن به حفظ محیط‌ زیست ترغیب می‌کند که می‌تواند علاوه بر پایداری این جنگل، کارکرد و نقش تازه‌ای را در زندگی مردم ایفا کند.

در کنار جنگل پردیسان قائم آثار تاریخی از جمله گنبد جبلیه و تخت دریا قلی بیگ دیده می‌شود. همچنین زیارتگاه سید حسین، مهدیه صاحب الزمان و گلزار شهدا از جنبه‌های معنوی پارک محسوب می‌شود. اگر کرمان را به عنوان مقصدی برای سفرهای خود انتخاب کردید از جنگل پردیسان قائم بازدید کنید. [caption id="attachment_375" align="aligncenter" width="750"]مسجد صاحب الزمان کرمان مسجد صاحب الزمان کرمان[/caption]

پارک جنگلی پردیسان قائم کرمان تمامی امکانات رفاهی لازم از جمله رستوران و کافی شاپ، شهربازی، سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی سالم، پیست کارتینگ، پیست موتور سواری، دوچرخه سواری، صخره نوردی و همچنین جاذبه هایی مانند جنگل، آبشار، رودخانه، مسجد مقدس صاحب الزمان، گنبد جبلیه را شامل می شود.

لازم به ذکر است پروژه تلکابین این مجموعه در دست ساخت بوده و تا ماه های آتی به بهره برداری خواهد رسید.  ]]>

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن