جاذبه های تاریخیخانه های تاریخیشهرستان رفسنجانکرمانگردی

خانه حاج اقا علی بزرگترین خانه خشتی در جهان

بزرگنرین خانه خشتی جهان، خانه حاج آقا علی در رفسنجان

تاریخچه خانه حاج آقا علی

خانه حاج آقا علی یکی از زیبا ترین و بزرگ ترین خانه های خشتی جهان است. این خانه تاریخی که به حاج آقا علی تعلق دارد یکی از شاهکارهای معماری دوره قاجاریه است. این خانه وقفی بود و توسط معماران معروف یزدی و رفسنجانی ساخته شد، و ۱۴ سال به طول انجامید. و متعلق به دوره قاجاریه است.

معماری خانه حاج آقاعلی رفسنجانحاج آقا علی کیست؟

حاج آقا علی که به زعیم الله رفسنجانی مشهور است در زمان قاجار از بزرگ ترین تجار ایران و مالکان رفسنجان بود. وی بعدها به امین التجار معروف شد.

ارتباطاتی که با کشورهای چین و هند داشت و از تاجران معروف زمان خود بود که ظروف و بشقاب های چینی را به ایران وارد می کرد و حروف ابجد علی(عدد ۱۱۰) در ظروف حک شده بود.

ایشان املاک و ثروت فراوانی داشت و بسیار ساده زیست بود و یکی از خیرین زمان خود بود. مجموعه های وقفی متعددی از این شخص در کرمان و رفسنجان به جای مانده که از معروف ترین آن ها می توان به مسجد، بازار، کاروان سرا، حسینیه و حمام و .. اشاره نمود.

معماری خانه حاج آقا علی

خانه حاج آقا علی از اندود گچ به منظور تزئین نمای داخلی اتاق ها استفاده نموده اند و در بخش های بیرونی آن را نیز با نمای خشتی منسجم پوششی زیبا ایجاد کرده اند.

بزرگترین خانه خشتی جهان

خانه حاج آقا علی از معماری دوره قاجار با معماری ایرانی، اروپایی، رومی، هندی و یونانی الگو گرفته است و یکی از باشکوه ترین بناهای آن زمان است. در این خانه چندین اتاق و تالار در دور تا دور حیاط وجود دارد.

این خانه ۸۶ اتاق دارد، شامل: (هفت دری, پنج دری, سه دری و پستو) بوده که درچهار بخش اصلی ساختمان شاهنشین، پاییزی و زمستانی بنا شده است.

یک آشپزخانه بزرگ و یک انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را برعهده داشته است. ۴حیاط راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمت های مختلف این خانه را تامیین می نموده است.

 

نقشه و معرفی بخش های مختلف خانه خشتی حاج اقا علیحیاط حاج خانم

ساختمان این عمارت متشکل از چهار قسمت اصلی شاه نشین، حوض خانه، پاییزی و زمستانی است و در مجموع ۱۱۰ اتاق دارد که به شکل سه دری، پنج دری، هفت دری و پستو هستند.

چندین راهرو سرپوشیده و روباز و چهار حیاط و سه هشتی که تمام بخش ها را به یکدیگر متصل می کند.

مهم ترین بخش های خانه حاج اقاعلی

حوض خانه

حوض خانه یک تالار دو طبقه است که دارای گنبدی بزرگ و زیبا است. این بخش وسیع ترین بخش سرپوشیده عمارت است که دو تالار در ضلع شمالی و جنوبی و همچنین چندین اتاق در طبقه دوم آن قرار دارد.

کلاه فرنگی در وسط خانه خشتی که وظیفه هدایت نور به داخل ساختمان را دارد. در وسط این حوض خانه حوضی مستطیل شکل وجود دارد که با حوض های موجود در حیاط کناری دارای راه ارتباطی است.

ایوان شاه نشین و بهاری

خانه خشتی رفسنجانبخش شاه نشین در قسمت جنوبی خانه حاج آقا علی قرار گرفته و از زیبا ترین بخش های آن است. این قسمت مختص برگزاری مهمانی های خاص و مراسمات ویژه بود و دارای تزئینات فوق العاده زیبایی است.

دو بخش حیاط خلوت سبز و حیاط خلوت تاج خانوم که بصورت قرینه در دو طرف شاه نشین قرار دارد.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی به دلیل ساختاری که دارد معمولا در روزهای گرم سال و فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. در این عمارت فواره هایی وجود دارد که هوای گرم هنگام ورود از هفت دری های ساختمان به آن ها برخورد می کند و موجب می شود که هوای مطبوعی در این مکان در جریان باشد. مقرنس کاری های زیبا و چشم نواز در کنار نسیم خنکی که در عمارت کلاه فرنگی وجود دارد آن را به یکی از خاص ترین بخش های خانه حاج آقا علی تبدیل کرده است.

پاییزی و زمستانی

تالارهای پاییزه و زمستانه در قسمت غرب و شمال خانه خشتی قرار گرفته اند. و تزئینات کمی دارند.

شرایط بازدید از خانه حاج اقاعلی رفسنجان

بازدید از خانه حاج آقا علی در تمامی روزهای سال به جز ایام تعطیل امکان پذیر است.

آدرس و نحوه دسترسی

خانه حاج آقا علی در استان کرمان، ۶ کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان و در روستای قاسم آباد واقع شده است. (مشاهده نقشه).

سایر جاذبه های گردشگری رفسنجان

دره راگه، درخت کهنسال پسته (مشاهده صفحه)، خانه حاج آقا علی رفسنجان (مشاهده صفحه)، تپه های ماسه بادی رفسنجان(مشاهده صفحه)، موزه ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی(مشاهده صفحه)، بادگیر معین رفسنجان (مشاهده صفحه).

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن