شهرستان رفسنجانموزه ها

موزه ریاست جمهوری

 

نام مکان: موزه ریاست مجهوری

بهای بلیط ورودی: رایگان

نوع کاربری: موزه

ادرس:کرمان/شهر رفسنجان/خیابان مدرس

موزه ریاست جمهوری رفسنجان، گنجینه‌ای است که برای نگه‌داری هدایای مردم، سازمان‌ها و کشورهای مختلف که در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دولت ایران اعطا شده‌اند، در شهر رفسنجان ساخته شده است

اکبر هاشمی بهرمانی مشهور به اکبر هاشمی رفسنجانی در سوم شهریور ماه سال ۱۳۱۳ در شهر رفسنجان در استان کرمان به دنیا آمد. او یکی از روحانیون و سیاست‌مداران تاثیرگذار در تاریخ معاصر کشورمان بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ هجری شمسی، سمت خطیر ریاست جمهوری ایران را بر عهده داشتند. ایشان که چهارمین رئیس‌جمهور ایران بودند، در تاریخ ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۵، در سن ۸۲ سالگی و به دلیل عارضه قلبی دعوت حق را لبیک گفتند. موزه ریاست جمهوری رفسنجان، بنای ارزشمندی است که یادگارهای فراوانی را از دوران ریاست‌جمهوری این شخصیت برجسته در خود نگه داشته است. 

موقعیت موزه

موزه ریاست جمهوری رفسنجان در میان یک باغ بزرگ و زیبا در درون شهر رفسنجان ساخته شده است. خیابان‌های «مدرس» و «زیتون» نزدیک‌ترین خیابان‌های شهر به این موزه هستند.

ایده ساخت موزه

نخستین بار در سال ۱۳۷۰ بود که کار طراحی این موزه آغاز شد. آن طور که از تاریخچه آن می‌توان دریافت، در دهه ۷۰ شمسی برای پاسخ‌گویی به بخشی از اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به منظور ایجاد کردن آرشیو ملی و با توجه به بند پنجم قانون تاسیس سازمان اسناد ملی سابق، تصمیم به ساخت یادمان ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شهر زادگاهش گرفته شد

در واقع می‌توان گفت که هدف از ساخت این موزه این بوده است که مجموعه‌ای از هدایای رسمی و غیر رسمی که در دوره ریاست جمهوری آقای رفسنجانی از سوی گروه های مردم، سازمان‌های مختلف و مسئولین سایر کشورهای جهان به دولت ایران تقدیم شده بود، در این موزه نگهداری شود.

پس از شکل گیری این ایده، در سال ۱۳۷۰ شمسی، کار طراحی بنای این موزه به شخصی به نام «شهوند یوسفی زاده» سپرده شد. ۸ سال بعد و در سال ۱۳۷۸، موزه ریاست جمهوری رفسنجان توسط آقای محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران افتتاح شد. از آن زمان تاکنون، این موزه یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رفسنجان است.

مشخصات خارجی بنا

ساختمان موزه ریاست جمهوری رفسنجان در سه طبقه اصلی و دو نیم طبقه ساخته شده است و در مجموع زیربنایی به مساحت ۵ هزار متر مربع را دربر گرفته است.

سازه ساختمان از ترکیب یک کره بزرگ توخالی بتنی با قطر ۳۰ متر و یک مکعب خارجی ساخته شده است. این معکب در واقع همان نمای خارجی ساختمان است که از بیرون به چشم می‌خورد. بخش کروی آن هم که قسمتی از فضای داخلی را اشغال کرده است در واقع به عنوان نورگیر اصلی ساختمان عمل می‌کند. این کره در بخش فوقانی بنای موزه نیز همچون یک گنبد به چشم می‌خورد. در واقع تمام فضای داخلی مفید موزه در بخش میانی این کره و مکعب قرار گرفته و فقط حیاط مرکزی زیرزمین ساختمان است که قسمتی از فضای کره را به خود اختصاص داده است.

توسعه و جذب گردشگر

موزه ریاست جمهوری رفسنجان یک موزه خصوصی در شهر رفسنجان است. با توجه به این که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی برجسته در تاریخ معاصر ایران بودند و آوازه بین‌المللی نیز داشته‌اند، این موزه پتانسیل جذب گردشگران داخلی و خارجی زیادی را در خود دارد.

به همین منظور، در سال‌های اخیر همواره مسئولین اداره میراث فرهنگی استان کرمان آمادگی خود را برای توسعه این موزه و همچنین اجرای عملیاتی برای مرمت و حفاظت از آثار و اشیای نفیس موجود در موزه اعلام کرده‌اند و خاطرنشان کرده‌اند که برای این کارها برنامه مشخص نیز دارند.

اگر شما نیز از علاقمندان تاریخ ایران به خصوص تاریخ معاصر آن هستید، در سفر به استان کرمان و شهر رفسنجان، بازدید از این موزه و اشیای ارزشمند آن را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن